2019 NECA Apprentice and Excellence Awards

 

 
The Excellence Awards aims to acknowledge and congratulate the outstanding professionalism, commitment and innovation of NECA Members within our industry. On Friday, 16th of August 2019 at the Crown Palladium we welcomed more than 750 guests to celebrate NECA Excellence Awards.
 
 
Domestic Residence
 
Award Company Project Name
WINNER Advanced Lifestyle Solutions Camberwell Residence
Commendation Argus Technologies P/L Houseboat - Lake Eildon
 
 
 
Energy Efficiency and Environment
 
Award Company Project Name
WINNER Deacam Pty Ltd Sexton Vineyard Solar pump
Commendation Seven20 Electrical Knox Children & Family Centre Wantirna South
Commendation Fredon Electrical (Vic) Caroline Springs Square Stage3
 
 
 
Industrial Small
 
Award Company Project Name
WINNER C.J. Pearce Asaleo Care PM3 HV switchgear upgrade
Commendation Positive Electrics Pty Ltd Bricklane Brewery
 
 
 
 
Industrial Medium
 
Award Company Project Name
WINNER Next Generation Electrical Hardwicks Microgrid Project
Commendation Next Generation Electrical Barwon Water Solar Farm Project

     

Commercial Small
 
Award Company Project Name
WINNER Design & Build Electrical RMIT - Oxford Scholar Hotel
 
 
 
Commercial Medium
 
Award Company Project Name
WINNER Prime Electrical & Data Services Pty Ltd Melbourne Conservatorium of Music
Commendation ADJ Contracting Melbourne Jet Base
 
 
Commercial Large
 
Award Company Project Name
WINNER Stowe Australia Airtrunk Data Centre P2/ P3
Commendation Stowe Australia  Joan Kirner Womens and Childrens Hospital
 
 
Voice/ Data Communications & Audio Visual
 
Award Company Project Name
WINNER Newscom  Melbourne Convention Exhibition Centre Expansion
Commendation  Fredon Technology (Vic) P/L  The University of Melbourne - Melbourne Conservatorium of Music
Commendation  Nilsen (Vic) Pty Ltd  Monash University Fire Network Fibre Installation
 
 
Lighting
 
Award Company Project Name
WINNER  Brolec Pty Ltd  101 Collins St Mast Lighting
Commendation  Design & Build Electrical  RMIT - Oxford Scholar Hotel
 
 
Work Health & Safety Management System (Company)
 
Award Company Project Name
WINNER Programmed Electrical Technologies  Programmed Electrical Technologies

 

Small Contracting Business
 
Award Company Project Name
WINNER Australian Technical Services Pty Ltd  Standby Generator Student Boarding House

  

 
 
Award Name Company
Winner (Commercial Domestic) Dale Smith ADJ Contracting
Finalist Benjamin Paterno LJ Services Pty Ltd
Finalist Brendan McCormick Appselec Pty Ltd
Finalist David Joiner Advanced Lifestyle Solutions
Finalist Jayde Moore NECA Education & Career
Finalist Jordan butterss Argus Technologies
Finalist Tom Pryde Stowe Australia
     

   

* If you request any other materials such as photos, videos and medal images, please contact us by emailing anthony.zhou@neca.asn.au

 

 

 

Contacts

NECA Victoria
Level 12, 222 Kings Way
South Melbourne, 3205
Ph: 1300 300 031
Email: necavic@neca.asn.au