2017 National Award Winners

28 Nov 2017

The Nation's best electrical and communications projects were recognised last night at the annual National Electrical and Communications Association (NECA) 2017 Excellence Awards,

Congratulations to the award recipients for the Excellence Awards and Apprentice Awards for 2017

More photos are available here

2017 Excellence Awards

Winners

Category

State

Project Name

Company

Domestic Residence

VIC

Modern Melbourne Residence

Advanced Lifestyle Solutions

Small Contracting Business

NSW

Curry Power

Curry Power

Work Health & Safety Management System (Project)

QLD

The Science Place - James Cook University - Townsville

Programmed Electrical Technologies

Work Health & Safety Management System (Company)

NSW

Kerfoot

Kerfoot

Industrial - Small Project

WA

Leonora Station Creek Telemetry Upgrade

RCR Water and Water Corporation

Industrial - Medium Project

NSW

IKEA Multi Function Logistic Unit, Marsden Park

Barnwell Cambridge

Industrial - Large Project

VIC

Webb Dock International Container Terminal Project

Nilsen (VIC)

Energy Efficiency and Environment

SA

Adelaide health and medical Sciences (AHMS)

AZZO

Lighting

NSW

Sydney University's Great Hall

Elam Cabling Group

Voice/Data Communications & Audio Visual

WA

Perth Children's Hospital - Comunications Package

DESA Australia

Commercial Small Project

TAS

TasWater North West Regional Offices

RBD Electrical & Instrumentation

Commercial - Medium Project

NSW

Wynyard Walk

Star Group

Commercial - Large Project

SA

The New Royal Adelaide Hospital (nRAH )

Nilsen (SA)

 

Commendations

Category

State

Project Name

Company

Work Health & Safety Management System (Company)

WA

Insight Electrical HSEQ System

Insight Electrical Technology

Commercial Small Project

VIC

Legoland Discovery Centre Melbourne

DESA Australia

Commercial - Medium Project

WA

Aubin Grove Train Station

Downer

Voice/Data Communications & Audio Visual

NSW

Sage Fitout

DESA Australia

 

Apprentice Awards

 

Category

State

Employer/Host

Apprentice

Winner

Industrial

VIC

Schneider Electric

Tim Stanway

Runner up

Industrial

WA

EGT / Host - Nilsen

Justin Bennett

 

Winner

Commercial / Domestic

VIC

Lanec Services

Jason Dupont

Runner up

Commercial / Domestic

NSW

NECA Electrical Apprenticeships / Host - Kerfoot

James Brown

 

Winner

Communications

SA

PEER / Host -Integrated Cabling Solutions

Christopher Cowan

A huge thank you to our sponsors fo their contribution to a fabolous night.

Made possible by our sponsors:

Platinum Sponsor:

Gold Sponsor:

           

Silver Sponsor:

           

 

Trade Teacher:

 

 

Service provider: