2016 National Award Winners

21 Nov 2016

Congratulations to the award recipients for the Excellence Awards and Apprentice Awards for 2016.

More photos are available here.

2016 Excellence Awards

Winners

Category

Company

State

Project Name

1

Domestic Residence

Argus Technologies Solutions

VIC

Private Residence - Sandringham

2

Contracting Business

Recips

VIC

Box Hill Institute of TAFE Lilydale Campus

3

Energy Efficiency and Environment

Martin Donnelly

ACT

1 Canberra Ave

4

Lighting Project

Gordon McKay

VIC

Pakenham Racecourse Night Racing Lighting

5

Industrial – Small Project

Nilsen

WA

Perth Airport T1 Ring Main Unit Replacement

6

Industrial – Medium Project

Gordon McKay

VIC

Primary Electrical Distribution Replacement and Central Distribution Unit 3 High Voltage Upgrade

7

Industrial – Large Project

Downer EC&M

WA

Yandi Sustaining Project - Electrical Works

8

Voice/Data

Programmed Electrical Technologies

VIC

Victorian Comprehensive Cancer Centre

9

Commercial - Small Project

Kerfoot

NSW

Australian National Maritime Museum Warships Pavilion 

 

10

Commercial - Medium Project

Fredon Electrical

WA

Aldi Distribution Centre – Jandakot

11

Commercial - Large Project

Downer EDI Engineering Electrical

VIC

The Victorian Comprehensive Cancer Centre

 

Commendations

Category

Company

State

Project Name

5

Industrial – Small Project

Kerfoot

NSW

The Plasser Rail Redevelopment

6

Industrial – Medium Project

RBD Electrical & Instrumentation

TAS

Hydro Tasmania Fisher Power Station Upgrade

11

Commercial - Large Project

Shepherd Electrical

ACT

AFP Forensics Facility Majura

 

2016 Apprentice Awards

Industrial

PLACING

NAME

STATE

EMPLOYER/HOST

WINNER

Thomas Townsend

NSW

NECA Group Training/Hosted by J V Holt & Company

2ND

Winston Waters

VIC

Floyd Industries

3RD

Harrison Gray

WA

Electrical Group Training/Hosted by Downer EDI Wheatstone

Commercial/Domestic

PLACING

NAME

STATE

EMPLOYER/HOST

WINNER

Ashley Hammond

VIC

Appselec Pty Ltd

2ND

Emma McDonald

WA

Electrical Group Training/Hosted by Team Electrical

3RD

Erik Roggensack

ACT

NECA Group Training

Communications

PLACING

NAME

STATE

EMPLOYER/HOST

WINNER

Jakeb Solley

SA

PEER VEET
Hosted by Adelaide Health Tech

 

2016 Trade Teacher Award

Trade Teachers

PLACING

NAME

STATE

EMPLOYER

WINNER

Brett Jotta

WA

College of Electrical Training

WINNER

Glenn McMurtrie

QLD

Skills Tech Australia